Antény
Anténa je vodivý prvok slúžiaci na premenu energie dodanej vysielačom na energiu elektromagnetického vlnenia vyžiareného do priestoru. Celý Váš anténny systém musí byť prispôsobený, tak aby dokázal čo najefektívnejšie vyžiariť maximálne množstvo dodanej energie. Antény sú navrhnuté tak, aby boli schopné pracovať v určitom frekvenčnom pásme.
Anténa je zariadenie reciproké. Je teda schopná energiu, ako vyžarovať, tak aj prijímať. Či anténa bude využitá ako prijímacia alebo vysielacia určujú až jej vlastnosti. Vhodnú anténu volíme podľa parametrov s ohľadom na oblasť využitia.
Z hľadiska umiestnenia sa rozdeľujú na izbové antény, interné antény, vonkajšie antény. V našom sortimente sú obsiahnuté napr. WiFi antény, ktoré môžu byť pripojené do routerov, celulárne antény pre príjem signálu siete mobilných operátorov, GPS antény pre vaše auto alebo antény so zosilňovačom pre Tracing aplikácie, antény pre vašu DVB-T2 televíziu a tiež antény vhodné do externých podmienok. Okrem výberu podľa technológií, ponúkame aj širokú škálu spôsobov uchytenia, zakončenia najrôznejšími konektormi a ľubovoľnej dĺžky anténnych napájačov. Antény tu nájdete skrutkovacie, montážne, lepiace, spájkovacie aj magnetické.
Sme špecialisti na bezdrôtové technológie. V kategórii antén ukazujeme iba prierez rôznymi typmi antén. Celú našu ponuku antén nájdete na našom hlavnom eshope na adrese eshop.sectron.cz
Smerová montážna anténa určená pre príjem/vysielanie signálu v sieťach GSM/UMTS/LTE/WiFi. Pracuje v pásmach 700-960/1710-2170-2700 MHz. Pre extrémnu pevnosť je vhodná na...
Antény ďalej delíme na aktívne a pasívne. Rozdiel medzi aktívnou a pasívnou anténou je ten, že súčasťou aktívnej antény je integrovaný zosilňovač, ktorý zosilňuje signálovú úroveň. Aktívne antény sa môžu používať na príjem, tak aj vysielanie a je potrebné ich napájať. Nominálne hodnoty napájania sa pohybujú zhruba v rozmedzí 2,2-5 V. Častým príkladom aktívnych antén bývajú antény GNSS. Pasívna anténa je bez zosilňovača.
Kľúčové parametre u antén, ktoré riešime sú
Zisk antény charakterizuje predovšetkým jej účinnosť. Zisk je vždy vztiahnutý k referenčnému žiariču. Pokiaľ je žiarič izotropný, hovoríme o absolútnom zisku udávanom v jednotkách dBi. Ďalej potom môžeme hovoriť o relatívnom zisku (udávanom v jednotkách dBd), ktorý sa meria oproti referenčnej anténe (napr. polvlnný dipól). Účelom merania je zistiť koľkokrát väčšie napätie nameriame na svorkách smerovej antény ako na svorkách referenčnej antény.
Smerovosť antény je prezentovaná smerovým (vyžarovacím) diagramom. Vyžarovací diagram je reálne trojrozmerný, avšak v praxi sa vo väčšine prípadov znázorňuje 2D priestorovým rezom vo vertikálnej alebo horizontálnej rovine. Z tohto diagramu sa určuje veledôležitý parameter s názvom uhol žiarenia antény. Je to uhol vyžarovacieho maxima, ktorý je vymedzený dvoma hodnotami, ktoré zodpovedajú poklesu maxima intenzity poľa o 3 dB.
Smerové antény (napr. Yagi) dosahujú vyššie hodnoty ziskovosti 10-14 dBi avšak sú konštrukčne náročnejšie. Všesmerové antény (napr. prútové) sú menej ziskovejšie najčastejšie okolo 3 dBi. Výsledný zisk môže dosahovať aj záporné hodnoty najmä pri miniatúrnych prevedeniach antén ako sú mikropáskové ai. V prípade mnohých technológií sú tieto hodnoty dostatočné.
Impedancia antén je najčastejšie 50/75 Ω a súvisí s ďalším veledôležitým parametrom a tým je PSV (pomer stojatých vĺn). Cieľom je dosiahnuť, aby medzi vstupnou impedanciou antény a vlnovou impedanciou pripojeného vedenia panovala rovnosť. Pri týchto ideálnych podmienkach bude PSV 1 : 1. Jedine vtedy dochádza k maximálnemu prenosu energie medzi vedením a záťažou.
Pracovná šírka frekvenčného pásma anténu limituje z pohľadu technológie, v ktorej bude anténa funkčná. Technológie WiFi, GSM, UMTS, LTE, RFID, 5G, NB IoT, DVB-T/T2, GPS, Glonass ai. pracujú v istých frekvenčných pásmach, na ktoré by mala byť vaša anténa konštrukčne prispôsobená.