Inštalácia wallboxu

Jednou z výhod elektromobilu je tá, že si nemusíte auto „tankovať“ len pri „pumpe“, ale aj doma, kde auto každý deň parkujete. K tomu stačí zaobstarať si domácu nabíjačku, takzvaný wallbox, ktorý sa najčastejšie umiestňuje na stenu v garáži. Vďaka stupňu krytia IP66 môžete nabíjaciu stanicu inštalovať aj vonku napr. na stĺpik.

Pravda, elektromobilisti bývajúci v mestských panelových domoch to budú mať ešte nejaký čas ťažšie, pretože často nie je jednoduché zaparkovať priamo pri dome, ktorý od cesty často oddeľuje trávnatý pás a chodník. Nové rezidenčné domy s podzemnými parkoviskami už možnosť inštalácie wallboxu majú.

Na domáce použitie je vhodný wallbox s integrovaným káblom. Večer auto pripojíte na nabíjanie a ráno môžete vyraziť úplne nabitým elektromobilom z domu. Wallbox vám elektromobil nabije šetrne a bezpečne. Nabíjanie z wallboxu je pohodlné, nemusíte vyťahovať a pripájať nabíjacie káble. Integrovaný kábel odmotáte a po nabití opäť namotáte napríklad priamo na wallbox.

Wallbox s integrovaným káblom

Ako nainštalovať wallbox

Aj keď sa môže zdať, že ide len o navŕtanie hmoždiniek do steny a zavesenie wallboxu, také jednoduché to nakoniec nie je. Wallbox je elektrický spotrebič a vyžaduje trojfázovú 400 V prípojku. V hlavnom rozvádzači musíte počítať s dostatočným ističom (vhodný je istič 40 A) a rezervovaným príkonom. Tento navýšite u svojho dodávateľa elektrickej energie do objektu. Ďalej je potrebné doviesť k miestu inštalácie wallboxu kábel s dostatočným prierezom (5×4 mm2, v prípade dlhšieho vedenia radšej 5×6mm2).

Pokiaľ chcete merať pre svoje štatistiky alebo vyúčtovanie zamestnávateľovi odobraný výkon na nabíjanie vozidla, stačí to vyriešiť inštaláciou podružného elektromera tesne pred wallbox. Ethernetový dátový kábel budete potrebovať pre prípad potreby riadenia nabíjacieho výkonu v rámci domácnosti. Wallbox potom využíva len dostupný výkon, ktorý neobmedzí ostatné aktuálne používané spotrebiče. Pre tento prípad je potrebné nainštalovať do hlavného rozvádzača zariadenia na riadenie výkonu SmartMeter.

Nákres inštalácie wallboxu v dome

Zapojenie wallboxu zverte odborníkom

Pretože je wallbox typom veľkého elektrického spotrebiča, ktorý sa zapája do samostatného okruhu s prúdovým chráničom, mal by ho zapojiť odborník. Po inštalácii a zapojení, je vyžadované vyhotovenie revíznej správy.